אשך טמיר

 
 
אשך טמיר או טמירות אשכים הוא מצב שבו האשך לא השלים את המסלול הטבעי שבמהלכו הוא אמור לרדת מחלל הבטן לשק האשכים. מצב זה יכול לבוא לידי ביטוי באשך אחד בלבד, אך במקרים מסוימים, בשל הפרעה באספקת הדם לעובר או בשל חוסר התפתחות כתוצאה מגורמים אחרים, בעיה זו יכולה להופיע בשני האשכים במקביל. כאשר היא מתרחשת בשני האשכים במקביל, נקראת התופעה בשם אנאורכיה (Anorchia).

חשוב להבחין בין מצב זה לבין אשך שחורג ממקומו (Ectopic), כלומר בין אשך טמיר לבין אשך שעבר את פתחה התחתון של התעלה המפשעתית ופשוט התמקם באזור שונה משק האשכים כמו למשל בירך, על גבי שרירי הבטן ועוד. מצב דומה למצב זה הוא אשך נייד (Retractile), כלומר אשך שהגיע בשלב מסוים לשק האשכים, אך נמשך לכיוון המפשעה על ידי שריר קרמסטרי.
 
אשך טמיר - כיצד מטפלים?
 

מהי מידת השכיחות של תופעת האשך הטמיר?

 
אשך טמיר הוא בין המומים המולדים השכיחים ביותר ביילודים זכרים והמום המולד הנפוץ ביותר במערכת הרבייה הזכרית. לפי ההערכות העדכניות ביותר שקיימות כיום, נראה כי 30% מהיילודים שנולדו טרם זמנם סובלים מתופעה זו וכי שכיחות הבעיה בקרב יילודים שנולדו במועד מגיעה עד 3%.

עם זאת, יש לציין כי קיים שיעור גבוה של ירידה עצמונית של האשך לשק האשכים במהלך ששת החודשים הראשונים לחיי התינוק, כשבדרך כלל הירידה העצמונית מתרחשת בין החודש השלישי לחודש השישי לחיים. זוהי הסיבה לכך ששכיחות התופעה בגיל שנה היא אחוז אחד בלבד.
 
 
 

האם חשוב לטפל בבעיה?

 
התשובה לשאלה זו היא חד משמעית כן והסיבות לכך רבות ומגוונות. ראשית, חשוב להבין כי המיקום של האשכים בשק האשכים מאפשר להם לייצר תאי זרע מכיוון שכדי לייצר תאי זרע באופן תקין, יש לשמור על טמפרטורה הנמוכה מטמפרטורת הגוף.

בנוסף לכך, כיום ידוע כי אשך טמיר שלא מוחזר לשק האשכים נמצא בסיכון גבוה יותר ללקות בגידול ממאיר (סיכון גבוה פי 10).

מעבר לכל זה ישנם גורמים נוספים הקשורים למידת הפגיעות של האשך לחבלות, לאפקט הפסיכולוגי והנפשי של הימצאות אשך אחד בלבד בשק האשכים, לסיכון גבוה לתסביב ולפגיעה באספקת הדם לאשך כתוצאה מכך ועוד.
 
 
 
כמה חשוב לטפל בטמירות אשכים?
 
 
 
 

כיצד מטפלים בטמירות אשכים?

 
הטיפול באשך טמיר הנו ניתוחי. במידה והוא לא נמצא בשק האשכים מעבר לגיל 6 חודשים. אם האשך לא הניתוח מתבצע גם במקרים שלא ניתן למשש אשך בגישה לפרוסקופית (זעיר-פולשנית) על ידי הסתכלות בחלל האחור-צפקי. מטרת הניתוח היא לגלות את האשך, להכניס אותו לשק האשכים ולקבע אותו למקומו.

מאחר שזהו ניתוח באזור רגיש, ישנה חשיבות עליונה להפקיד את המלאכה בידיים המקצועיות ביותר שישנן.

לקבלת פרטים נוספים בנושא ניתוח לתיקון אשך טמיר, אתם מוזמנים ליצור קשר עוד היום עם ד"ר לילי היערי לונסקי, מנהלת היחידה לכירורגיית ילדים במרכז הרפואי זיו שבצפת ומנתחת בכירה.

לקביעת תור לפגישת ייעוץ, התקשרו למוקד זימון תורים בטלפון 073-7841980.