בקע מפשעתי תסמינים

 
 
בקע, שבר, הרניה או קילה הם כולם שמות למעבר של רקמה או איבר מהמקום הטבעי שלהם בגוף לאזור אחר, שבו הם עלולים לגרום לסכנה בריאותית. בקע מפשעתי הוא מצב שבו לולאת מעי או שחלה יוצאת ממקומה הטבעי בחלל הבטן ונכנסת לתעלה המפשעתית.

הבקע המפשעתי יכול להיות מולד או נרכש, להופיע בנשים ובגברים (אם כי שכיחותו בגברים גבוהה באופן משמעותי בהשוואה לשכיחותו בנשים), להיגרם כתוצאה מניתוח, מאמץ פיזי רב, חולשה של דופן הבטן ועוד.

במאמר זה נתמקד בתסמינים האופייניים לבקע מפשעתי.
 
 
 
בקע מפשעתי - תסמינים
 
 
 
 
 

היעדר תסמינים לבקע מפשעתי

 
בחלק ניכר מהמקרים הבקע המפשעתי לא יבוא לידי ביטוי כלל באופן קליני. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שסוג התסמינים ומידת החומרה שלהם תלויים מאוד במידת החומרה של הבקע. אם מדובר בבקע קטן מאוד, ייתכן שהחולה לא יהיה מודע כלל לכך שהוא סובל מבקע.

זוהי הסיבה לכך שבחלק מהמקרים הבקע מתגלה באופן אקראי. יש לציין כי גם אם הבקע לא בא לידי ביטוי באופן תסמיני, עדיין ישנו צורך לטפל או לכל הפחות לעקוב אחרי מצבו, מכיוון שהבקע נוטה לגדול באופן טבעי וכן משום שגם אם הבקע לא גורם לתסמינים כעת, אין זה שולל הופעת תסמינים בשלב מאוחר יותר - עד כדי מצב חירום ופנייה לכירורג.
 

תסמינים שכיחים

 
כשמדברים על בקע מפשעתי תסמינים מסוימים שכיחים יותר מאחרים; התסמינים השכיחים ביותר המופיעים אצל רוב החולים הם נפיחות שמופיעה באזור המפשעה, שגדלה במיוחד בזמן מאמץ גופני או בזמן שיעול. כמו כן בחלק מהמקרים החולה יתלונן על הרגשה של מלאוּת באזור המפשעה.

תסמינים נוספים שנחשבים לשכיחים יחסית, הם כאבים באזור המפשעה שלעתים מקרינים לאזור שק האשכים. למעשה, חלק ניכר מהחולים פונים תחילה לאורולוג מכיוון שהם סבורים שמשהו אינו כשורה באשכים שלהם.
 
הכאבים עשויים להטעות ולהקרין לאזור האשכים
 
הכאב בדרך כלל אינו מופיע באופן תמידי, אלא רק בעת ביצוע פעולות מסוימות כמו למשל עמידה ממושכת, לחיצה על דוושת הגז בעת נהיגה, הרמה של משקל כבד ועוד. אם הבקע מסתבך ונוצר מצב של בקע כלוא, כלומר מצב שבו אספקת הדם ללולאת מעי בבקע עלולה להיפגע, ייתכנו תסמינים נוספים הכוללים בין היתר עלייה מהירה של חום הגוף, כאבי בטן חמורים, הקאות ועוד.
 
 
 
לקבלת פרטים נוספים בנושא בקע מפשעתי תסמינים ופתרונות אתם מוזמנים ליצור קשר עם ד"ר לילי היערי לונסקי, מומחית בכירורגיית ילדים וכירורגיה כללית, המנהלת את היחידה לכירורגיית ילדים במרכז הרפואי זיו שבצפת.

לזימון תור באפשרותכם להתקשר למוקד זימון תורים בטלפון 073-7841980