הזעה מוגברת

 
 
הזעה מוגברת היא תופעה שכיחה יחסית הבאה לידי ביטוי בהפרשה מוגברת של זיעה, ללא קשר לצרכי הקירור של הגוף. בעיה זו יכולה להיות תוצאה של חוסר איזון הורמונלי, אלכוהוליזם, מצבי לחץ נפשיים, מחלות שונות ומגוונות ועוד. במאמר זה נתמקד בהזעה מוגברת הנוצרת כתוצאה מהפעלת יתר של בלוטות הזיעה על ידי העצבים האחראים לעצבוב בלוטות הזיעה.
 
הזעה מוגברת - עצבוב בלוטות הזיעה
 

כיצד ניתן לפתור את בעיית ההזעה המוגברת אחת ולתמיד?

 
אם בבדיקות האבחון מתברר כי המקור להזעה המוגברת הוא בעצבוב יתר של בלוטות הזיעה, ניתן פשוט לנתק את העצבים הגורמים לתופעה בניתוח פשוט המבוצע כיום באופן לפרוסקופי. הטיפול הכירורגי מיועד עבור מטופלים הסובלים מהתופעה הנקראת "הזעת יתר ראשונית" או " הזעת יתר ממוקדת", כלומר מהזעה שלא הופיעה על רקע של מחלה אחרת. בדרך כלל ההזעה הממוקדת מופיעה בפנים, בכפות הידיים, בכפות הרגליים ובבתי השחי.

הניתוח לטיפול בהזעה המוגברת נקרא "סימפטקטומיה אנדוסקופית", כלומר ניתוק של עצבים סימפתטיים מסוימים במטרה להביא להפסקת הגירוי של בלוטות הזיעה באזור הבעייתי באופן אנדוסקופי.
 

כיצד מבוצע הניתוח?

 
 
הניתוח יבוצע בהרדמה כללית. במהלך הניתוח, לאחר ההרדמה, המנתח יבצע זוג חתכים זעירים באזור בתי השחי. דרך חתכים אלו מחדיר המנתח את כלי הניתוח באמצעות זוג צינוריות. בקצה אחת הצינוריות מותקנת מצלמה זעירה, המאפשרת למנתח לצפות במהלך הניתוח באמצעות צג וידאו הממוקם מולו בחדר הניתוח.

בקצה של הצינורית השנייה מותקן ציוד הניתוח שתפקידו לבצע את החיתוך המדויק והעדין של סיבי העצבים האחראים לעצבוב בלוטות הזיעה הרלוונטיות.

לאחר שהמנתח מסיים לחתוך את העצבים הרלוונטיים, הוא סוגר את קצות העצבים המנותקים באמצעות קליפסים רפואיים העשויים ממתכת. לאחר סיום הניתוח המנותח עובר לחדר ההתאוששות, שם תתבצע השגחה צמודה אחרי מצב ההכרה שלו, לחץ הדם שלו, רמת הכאב ועוד.

סך הכול נמשך הניתוח בין 30 ל-60 דקות ואחוזי ההצלחה שלו קרובים ל-100%.

 
 
 
הניתוח אורך עד שעה ובעל אחוזי הצלחה גבוהים מאוד
 
 
 
 
 

האם ניתן לבצע את הניתוח גם בקרב ילדים?

 
שכיחות הזעה מוגברת בקרב ילדים עומדת על כ-5%. התופעה עלולה לגרום למבוכה, לבושה וכן לפגוע בהישגים האקדמיים של הילד, בקשרים החברתיים שלו, בדימוי העצמי שלו ועוד. התופעה יכולה להופיע במגוון רחב של דרגות חומרה בילדים כך שבחלק מהמקרים היא עשויה שלא להפריע להתנהלות השוטפת של הילד. עם זאת, במצבים שבהם ההזעה גורמת לבעיות שונות, ייתכן כי יהיה צורך לשקול ביצוע של ניתוח לטיפול בתופעה.

זהו המקום לציין כי הורים רבים פוסלים את רעיון הטיפול תוך מחשבה כי מדובר על בעיה הורמונלית שתחלוף מאליה. כדי לקבוע מהם הגורמים הברורים לתופעה, ישנה חשיבות עליונה להתייעצות עם רופא מומחה.
 
 
לקבלת פרטים נוספים בנושא הזעה מוגברת או לתיאום תור לפגישת ייעוץ בנוגע לניתוח לטיפול בבעיה, אתם מוזמנים ליצור קשר עם ד"ר לילי היערי לונסקי, מומחית בכירורגיית ילדים וכירורגיה כללית. ד"ר היערי היא כירורגית בכירה המנהלת את היחידה לכירורגית ילדים במרכז הרפואי זיו בצפת.

לזימון תורים אנא התקשרו לטלפון מספר 073-7841980.