ניתוח קילה

 
 
ניתוח קילה - להחזרת רקמה פולשנית באופן כירורגי
 
 
 
קילה, בקע, הרניה או שבר הם מצבים שבהם רקמה מסוימת או איבר מסוים עוברים ממקומם הטבעי בגוף לאזור אחר.

הקילה השכיח ביותר מתרחש באזור חלל הבטן בעקבות היחלשות שרירים בדופן הבטן, המאפשרת לחלק מהמעי או לאיברים תוך-בטניים אחרים לצאת מהמקום הטבעי שלו. בקע שכזה יכול להיות מפשעתי, טבורי או סרעפתי.

כל אחד מהמצבים הנ"ל ניתן לטיפול אך ורק באמצעות ניתוח שבו מחזירים את הרקמה שפלשה לאזור מסוים באופן כירורגי. למעשה, ניתוח קילה או ניתוח שבר הוא בין הניתוחים השכיחים ביותר המבוצעים כיום כשבארצות הברית לבדה מבוצעים מדי שנה כ-800 אלף ניתוחי קילה מסוגים שונים.
 
 
 
 
 

מהם הגורמים לקילה?

 
קיים מגוון רחב של גורמים שיכולים להוביל להיווצרות של קילה, כשלא תמיד ניתן לקבוע בבירור מהו הגורם האחד שהוביל לבעיה. חלק מהגורמים מופיעים כבר במהלך החיים התוך רחמיים וכן ישנן מחלות גנטיות שבאות לידי ביטוי בין היתר בוולד שבא לעולם כשהוא סובל מקילה. עם זאת, הבקע יכול להיות גם נרכש ולהתפתח בכל שלב ושלב במהלך הילדות, שנות הנעורים ובמהלך החיים הבוגרים.

כפי שציינו, הבקע יכול להיווצר בין היתר כתוצאה מהיחלשות של שרירי דופן הבטן, המאפשרת לאיברי חלל הבטן לצאת ממקומם הטבעי אל מחוץ לדופן הבטן. במקרים מסוימים מדובר בחולשה טבעית ומולדת, אך לא אחת מדובר בהיחלשות הדרגתית כתוצאה מזקנה או בהיחלשות כתוצאה מהיריון למשל. גורמים נוספים לקילה יכולים להיות הרמת משאות כבדים, עודף משקל והשמנת יתר, שיעולים כרוניים ועוד.
 

סימפטומים ותסמינים של בקע

 
ראשית, יש לציין כי לא תמיד הבקע יבוא לידי ביטוי באופן קליני ועדות לכך ניתן למצוא בעובדה שחלק לא מבוטל ממקרי הבקע מאובחנים באופן אקראי בבדיקה שגרתית. עם זאת, הבקע יכול לבוא לידי ביטוי במגוון רחב של תסמינים, שלא אחת יכולים לגרום לפגיעה חמורה באיכות החיים. התסמינים משתנים בהתאם למידת החומרה של הבקע ובהתאם לסוגו.

כך, לדוגמה, קילה יכול לגרום לכאבים בדרגות עוצמה שונות שלא אחת מקרינים לאזור האשכים, לנפיחות במפשעה ולתחושת מלאות במפשעה כשמדובר בבקע מפשעתי. בקע טבורי לצורך העניין יכול לבוא לידי ביטוי בפתיחה מחודשת של טבעת הטבור, שעלולה לגרום לכאבים או חוסר נוחות, בעיקר בעת הרמה של משאות כבדים או בזמן שיעול.
 
 
הבקע לא תמיד יתבטא באופן קליני
 

כיצד מתבצע הניתוח?

 
מטרת ניתוח בקע היא להחזיר את הרקמה או את האיבר שפלשו לאזור מסוים למקומם הטבעי ולתקן את הפגם בדופן הבטן או המפשעה. את הניתוח ניתן לבצע אצל מבוגרים באופן לפרוסקופי, באמצעות מצלמה זעירה המוחדרת דרך נקב קטן מאוד המבוצע בבטנו או במפשעתו של המטופל או בגישה פתוחה. לאחר שמחזירים את הרקמה למקומה הטבעי, יש לסגור את הבקע אם באמצעות תפרים ואם באמצעות רשת כירורגית מיוחדת למבוגרים, שעשויה מחומר שלא נדחה על ידי הגוף ושאינו מתכלה.
 
 
לקבלת מידע נוסף על ניתוח קילה ולקביעת תור לפגישת ייעוץ באפשרותכם ליצור קשר עם ד"ר לילי היערי, כירורגית בכירה המנהלת את היחידה לכירורגית ילדים במרכז הרפואי רבקה זיו בצפת. ד"ר היערי מתמחה במגוון רחב של ניתוחים לרבות ניתוח קילה בילדים ובמבוגרים.

ליצירת קשר וזימון תורים התקשרו לטלפון 073-7841980