שבר בטבור

 
 
שבר בטבור או בקע טבורי הוא תופעה הבאה לידי ביטוי בדחיקה של איברים ורקמות בחלל הבטן כלפי העור דרך האזור הסמוך לטבור. השבר יכול להיות נרכש או מולד ובאופן עקרוני יכול להתפתח בכל גיל שהוא.
 
שבר בטבור / בקע טבורי
 

שבר בטבור אצל יילודים

 
טבעת הטבור היא שריד שנותר מהחיים התוך רחמיים. במהלך החיים התוך רחמיים העובר מוזן באמצעות צינור גמיש וחזק הנקרא חבל הטבור, האחראי על הזרמת הדם מהשליה לעובר ועל ספיגת ההפרשות של העובר. חבל הטבור עובר דרך שני שרירים הנקראים שרירי הבטן הישרים המחוברים זה לזה באמצעות רקמה חזקה הנקראת הקו הלבן. טבעת הטבור היא למעשה חור בקוטר של שניים וחצי ס"מ שדרכו חודר חבל הטבור לגופו של העובר.

באופן טבעי לאחר הלידה טבעת הטבור צריכה להיסגר והקו הלבן צריך להפוך לרצועה חלקה ואחידה. עם זאת, בקרב אחוז מסוים מהיילודים (10% בקירוב), הטבעת לא נסגרת כראוי ואז נוצר מצב של שבר בטבור. שכיחות התופעה גבוהה במיוחד בתינוקות שנולדו לפני המועד, בתינוקות שסובלים מתסמונות שונות כמו, למשל, תסמונת ב'ווית' וידמן או תסמונת דאון ועוד.

אם הוולד בא לעולם עם בקע טבורי, ברוב המקרים יש להמתין עד גיל שלוש בטרם יוחלט על הטיפול המתאים, מכיוון שבחלק ניכר מהמקרים הבקע מתאחה מעצמו גם ללא טיפול. אם הבקע לא מתאחה במהלך שנות החיים הראשונות או אם מדובר בשבר גדול במיוחד, שיכול להוות סכנה בריאותית, יש לשקול לבצע את הניתוח ללא דיחוי.
 
בדרך כלל יש להמתין עד גיל 3 עד שמוצאים את הטיפול המתאים
 

בקע טבורי אצל מבוגרים

 
שבר בטבור במבוגרים מתפתח כאשר טבעת הטבור שנסגרה לאחר הלידה, נפתחת מחדש. הפתיחה המחודשת של טבעת הטבור יכולה להיות תוצאה של השמנה מסיבית, הזדקנות טבעית של הרקמות באזור, היריון, חולשה מולדת באזור ועוד. התופעה שכיחה במיוחד בקרב נשים הרות, חולים הסובלים ממיימת משמעותית בחלל הבטן, מטופלים הסובלים מהשמנת יתר חריפה וכן בקרב אנשים הסובלים משיעול כרוני חריף ואנשים הסובלים מעצירות כרונית, הנאלצים להתאמץ מאוד בזמן היציאה.
 
 

הטיפול בשבר טבורי

 
מאחר שהבקע הטבורי גורם ברוב המקרים לכאב או לחוסר נוחות ומאחר שמדובר על תופעה שעלולה להחמיר ולהוביל לסיבוכים מסוכנים, ברוב המקרים יש לטפל באמצעות ניתוח, אם כי בחלק מהמקרים הרופא יחליט שיש רק לעקוב אחר גודלו של השבר מבלי לטפל באופן מיידי. במהלך הניתוח המנתח למעשה מחזיר את הרקמה שפלשה דרך השבר למקומה הטבעי בחלל הבטן.
 
 
לאחר החזרת הרקמה למקומה הטבעי בחלל הבטן, יש לחזק את דופן הבטן באמצעות רשת מיוחדת כדי למנוע פלישה נוספת של הרקמה.

לקבלת פרטים נוספים על שבר בטבור ולתיאום מועד לפגישת ייעוץ בנושא, אתם מוזמנים ליצור קשר עם ד"ר לילי היערי לונסקי, מנתחת בכירה המנהלת כיום את יחידת כירורגית ילדים במרכז הרפואי זיו בצפת.

באפשרותכם להתקשר לטלפון 073-7841980.